Dr Józef Kurek dla Dziennika Gazety Prawnej o szpitalnych zamówieniach do poprawki

Nowy minister zdrowia chce uszczelnić system m.in. przez procedury zakupowe. Zmiany są potrzebne – przyznają w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną eksperci, a wśród nich dr Józef Kurek, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego i dyrektor Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zwraca uwagę, że w Polsce ok. 70 proc. przetargów w służbie zdrowia kończy się jedną ofertą. Ułatwienia w procesie inwestowania są potrzebne – twierdzą zgodnie eksperci i szefowie szpitali cytowani przed red. Agatę Szczepańską w artykule „Szpitalne zamówienia do poprawki” z  Dziennika Gazety Prawnej  (nr 25 z 5 lutego 2018 r.).

W szpitalu zdarzają się awarie. Jeśli wysiądzie rzecz, której wartość przekracza określoną kwotę, musimy uruchomić procedurę przetargową. To trwa niekiedy tygodniami, a urządzenie jest potrzebne już. Nawt jeśli jest jeden producent, to musi potrwać ileś dni czy tygodni, co powoduje, że dostęp do niektórych procedur jest ograniczony – tłumaczy na łamach DGP dr Józef Kurek.

Prezes ZSzPWŚ podkreśla, że w niektórych przypadkach rezygnacja z przetargów byłaby rozwiązaniem tańszym. Jego zdaniem uproszczenie pewnych procedur zlikwidowałoby część biurokracji, skróciłoby proces zakupu, a jednocześnie mogłoby pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo funkcjonowania oddziałów.