Dr Józef Kurek dla Dziennika Gazety Prawnej o grupowym kupowaniu leków i wyrobów medycznych

Ministerstwo Zdrowia chce zachęcić szpitale do organizowania wspólnych postępowań na zakup leków i wyrobów medycznych pod auspicjami NFZ. Szefowie szpitali mają jednak obawy. – Jesteśmy otwarci na rozwiązania, które ułatwią nam funckjonowanie, ale muszą być dopasowane do specyfiki placówek – komentuje dla Dziennika Gazety Prawnej dr Józef Kurek, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.

Jak podkreśla dr Kurek, idea może być jak najbardziej słuszna, ale ważne będą szczegółowe przepisy, które znajdą się w aktach wykonawczych. Obawy budzi m.in. kwestia rozliczeń z funduszem. – Płatnik posiada nasze pieniądze – czy zdejmie z kontraktu odpowiednią kwotę? Problemem może być również elastyczność. Postępowania pewnie będą przygotowywane raz na pół roku czy raz na kwartał, a my w wielu przypadkach musimy reagować doraźnie. Niekiedy musimy od razu kupić jakiś lek czy urządzenie. Boję się, czy to nie wydłuży procedury. Ale oczywiście w przypadku dużych zakupów byłoby to możliwe – mówi DGP prezes Związku.

Cały artykuł red. Agaty Szczepańskiej pt. “Grupowe zakupy sposobem na szpitalne oszczędności” do przeczytania TUTAJ.