Dr Józef Kurek dla “Rynku Zdrowia”: nowe samorządy szybko zauważą, że brakuje pieniędzy na podwyżki w szpitalach

– Jest kilka powodów, dla których nastąpią zmiany w lecznictwie szpitalnym w Polsce. Jedną z takich determinant jest konieczność zapewnienia większej liczby miejsc specjalizacyjnych dla lekarzy – mówi dla “Rynku Zdrowia” dr Józef Kurek, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego i dyrektor Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie.

Ponieważ planowany jest wzrost w zakresie szkolnictwa medycznego, dlatego nie przewiduję, by nastąpiło ograniczenie liczby jednostek klinicznych. Innym ważnym czynnikiem jest określenie przez organ założycielski funkcji, jakie ma pełnić dany szpital w regionie. Duże szpitale wojewódzkie, mimo często słabych wyników finansowych, należą do najważniejszych placówek w poszczególnych województwach, stąd prawdopodobnie przetrwają w dotychczasowej formie – zwraca uwagę dr Józef Kurek podczas rozmowy z “Rynkiem Zdrowia”.

Jego zdaniem, największe zmiany nastąpią na poziomie szpitali powiatowych. – Obawiam się, że rewolucję lub poważną ewolucję w szpitalnictwie spowodują problemy kadrowe oraz zmiany płacowe, jakie nastąpiły w ostatnim czasie. Nowe samorządy wybrane w październikowych wyborach szybko zorientują się, że płatnik, czyli NFZ, nie zapewnia środków na wzrost wynagrodzeń – stwierdza prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.

Cała wypowiedź dr. Józefa Kurka zarejestrowana podczas XIV Forum Rynku Zdrowia do zobaczenia TUTAJ.