Władysław Perchaluk dla Rynku Zdrowia o niedoborze pielęgniarek

– Z ministerialnej analizy wynika, że powinniśmy być spokojni, a tymczasem naszym zdaniem Ministerstwo popełniło błąd i te same osoby pracujące w różnych miejscach policzyło kilkakrotnie – ocenia w rozmowie z “Rynkiem Zdrowia” Władysław Perchaluk, wiceprezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego i prezes Centrum Zdrowia w Mikołowie.

W niewielkim szpitalu, jakim jest Centrum Zdrowia w Mikołowie, brakuje 35,5 etatu pielęgniarskiego.
Władysław Perchaluk zauważa, że głównym problemem jest niedobór pielęgniarek na rynku pracy. Dowodem na ich brak jest to, że już obecnie dyrektorzy szpitali powiatowych muszą walczyć o każdą pielęgniarkę. – System zachęt finansowych został więc już dawno temu uruchomiony, a efekt mimo wszystko jest mizerny – wskazuje prezes Centrum Zdrowia w Mikołowie.

– Jeśli nie będzie innego wyjścia, zmniejszę liczbę łóżek, żeby spełnić normę. Oczywiście będzie się to wiązało z dążeniem do skrócenia średniego czasu pobytu w szpitalu, po to żeby wykonać tę samą pracę i uniknąć obniżenia ryczałtu – przewiduje.

Podobne plany przygotowało wielu dyrektorów. Zamykanie całych oddziałów z powodu niedoborów kadrowych to oczywiście ostateczność. Pierwszą reakcją szpitali (pierwszą linią obrony) będzie natomiast likwidacja łóżek najmniej wykorzystywanych.

Cały artykuł do przeczytania TUTAJ.