Dyrektorzy szpitali Związkowych w głównym wydaniu Faktów TVN

Trzech dyrektorów szpitali Związkowych w czwartkowych Faktach TVN – najpopularniejszym telewizyjnym serwisie informacyjnym w kraju!

Będą dodatkowe pieniądze dla szpitali i na świadczenia zdrowotne – ogłosił minister zdrowia. Tylko czy 650 mln zł w skali kraju sprawi, że kolejki będą krótsze, a wizyty, zabiegi i operacje bardziej dostępne?

Ministerstwo podeszło do podwyżek w sposób wybiórczy. Podwyżka, owszem, będzie, ale za mała – mówi dr Jacek Czapla, dyrektor ds. medycznych Centrum Zdrowia w Mikołowie.

Przy aktualnie, dość dramatycznie złych wynikach finansowych szpitali powiatowych, na pewno nie uratuje sytuacji tych szpitali – mówi dr Józef Kurek, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, dyrektor Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie. Zdaniem prezesa, to ile za świadczenia medyczne płaci NFZ bardzo różni się od tego, jakie koszty faktycznie szpitale ponoszą. Przykładem może być operacja przepukliny. za operację NFZ płaci 2,7 tys. zł, po podwyżce – 3,1 tys. zł.

Przy rozległej przepuklinie, której operacja trwa kilka godzin, sama siatka może kosztować od 3 do 7 tys. zł – tłumaczy dr Kurek.

Dlatego szpitale uznają, że podwyżka to na razie dobry początek.

– Dalsza praca nad wyceną procedur medycznych jest po prostu niezbędna – tłumaczy Agnieszka Wołowiec, wiceprezes ZSzPWŚ, prezes Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich.

Cały materiał do zobaczenia TUTAJ.