Transporty międzyszpitalne: jest rozporządzenie, ale jak je interpretować

Ministerstwo Zdrowia zamierza wprowadzić nowe świadczenie osobno kontraktowane przez NFZ – transport medyczny międzyszpitalny. Rozporządzenie jest znane od miesięcy, ale nie ma do niego aktów wykonawczych – pisze “Rynek Zdrowia”.

Jak zauważa Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, prezes Centrum Zdrowia w Mikołowie, z rozporządzenia wynika, że jeśli szpital wezwie karetkę transportową w celu wykonania przewozu specjalistycznego, a nie ma w niej lekarza, to ma go zapewnić: – To stawia szpitale w takiej sytuacji, że muszą mieć pod telefonem lub na miejscu dodatkowego doktora – zaznacza w rozmowie z “Rynkiem Zdrowia”.

– Na pewno nie podejmę decyzji, żeby oddział został bez lekarza, bo ten akurat musi pojechać karetką z chorym do innego szpitala. Rozmawiałem z lekarzami, absolutnie nie widzą takiej możliwości – mówi redakcji prezes Perchaluk.

Cały artykuł do przeczytania na: www.rynekzdrowia.pl