Newsweek Polska o sytuacji szpitali powiatowych

– Znikają łóżka i oddziały. Pacjent w niepewności, gdzie go położą. Lekarz się zastanawia, czy mu zapłacą, a dyrektor szpitala – czy mu inny dyrektor tego lekarza nie podkupi – pisze w dzisiejszym wydaniu Newsweeka Polska red. Małgorzata Święchowicz. W tekście pojawiają się wypowiedzi prezesa oraz dwóch członków zarządu Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.

– To, co teraz dostajemy z NFZ, nie wystarcza nawet na wynagrodzenia, nie mówiąc o zakupie leków, niezbędnego sprzętu. Leczenie jednego pacjenta kosztuje tu średnio 4,2 tys. zł, a NFZ płaci 2,8 tys. – wylicza w tekście Dariusz Skłodowski, członek zarządu Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego i prezes Szpitala Miejskiego w Sosnowcu.

– Sieć wydawała się gwarancją bezpieczeństwa. Padały rządowe zapewnienia o pełnym finansowaniu. A jak jest? Przyjęcie kobiety na oddział patologii ciąży, pięć dni na obserwacji, diagnostyka, w sumie koszt 2,3 tys. zł, a NFZ daje 1567 zł – mówi z kolei Władysław Perchaluk, prezes Związku i prezes Centrum Zdrowia w Mikołowie.

– Dopóki nie byliśmy w sieci, nie mieliśmy długów, a w ubiegłym roku już 3 mln zł. Wszędzie jest źle, ale w szpitalach powiatowych najgorzej. Jesteśmy na równi pochyłej. A za nami przecież już nie ma nic. Do powiatowych trafiają i ci, którzy nie dostali pomocy u lekarza rodzinnego , i ci odsyłani przez szpitale uniwersyteckie – konkluduje Leszek Kubiak, członek zarządu Związku i prezes Szpitala w Pyskowicach.

Cały artykuł do przeczytania na stronie WWW Newsweek Polska i w wydaniu papierowym.