Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej oszczędza na ekologicznym prądzie

Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach bielski Szpital Pediatryczny może korzystać z darmowej i ekologicznej energii elektrycznej.

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej realnie zaczął oszczędzać na energii elektrycznej pobieranej z baterii solarnych oraz ogniw fotowoltaicznych. Jak pisze Gazeta Wyborcza, w ubiegłym roku wyprodukowana energia miała wartość  19 279 zł.

Jak pisze portal Gazety Wyborczej, pierwsze solarne baterie na dachu budynku nr 2 zamontowano jesienią 2014 roku, a służą one do podgrzewania używanej w placówce wody. Ogniwa fotowoltaiczne na dachu pawilonu nr 5 pojawiły się pod koniec 2016 roku, w ramach gruntownej modernizacji tego obiektu. One produkują energię elektryczną. Zajmują 144 metry kwadratowe powierzchni i mają moc 24 kilowatów. – Inwestycje te przynoszą naszemu szpitalowi wymierny skutek ekonomiczny w postaci niższych rachunków za energię. Ale dają one również efekt ekologiczny, gdyż dzięki nim korzystamy z ekologicznej zielonej energii powstałej z wykorzystania promieni słonecznych i tym samym ograniczamy wykorzystanie energii pochodzącej ze spalania węgla – mówi Czesław Kapała, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej do spraw administracyjno-technicznych.

Więcej o inwestycji i wynikających z niech oszczędnościach przeczytacie TUTAJ