GAZETA WYBORCZA: SZPITALE POWIATOWE W STANIE KRYTYCZNYM

Ministerstwo Zdrowia informuje o wzroście wydatków na leczenie, ale nie ujawnia rosnącego zadłużenia szpitali. Pisze o tym Gazeta Wyborcza, która zauważa, że szpitale powiatowe są wśród nich w najgorszej sytuacji finansowej ze względu na podwyżki.

Jak informuje Wyborcza, Sosnowiecki Szpital Miejski dostaje co miesiąc z NFZ ok. 6 mln zł, a kwota ta nie starcza od zeszłej jesieni nawet na płace. Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego podkreśla na łamach Gazety: – Fundusz daje pieniądze na podwyżki dla pielęgniarek, lekarzy i ratowników, ale na wzrost pensji minimalnej – nie. Z danych zebranych przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych wynika, że straty za pierwsze półrocze bieżącego roku w 145 placówkach wyniosły ponad 300 mln zł.

Prezes Związku skomentował także słowa wiceministra Janusza Cieszyńskiego o dodatkowych pieniądzach dla szpitali powiatowych: – To jest kropla, która nie ugasi pragnienia. Nie starczy nawet na zwilżenie ust. Przecież pensja minimalna od stycznia znów rośnie. Wysługi lat nie będzie już można wliczać do podstawy. Drożeją wszystkie usługi. Do tego pracownicze plany kapitałowe. Klękniemy jak nic.

Cały artykuł do przeczytania TUTAJ