XV FORUM RYNKU ZDROWIA: ZADŁUŻENIE SZPITALI POWIATOWYCH ROŚNIE, A ŁÓŻEK UBYWA

Krzysztof Zaczek wziął udział w debacie „Szpitale na systemowej mapie kraju – dziś i jutro”, która odbyła się podczas XV Forum Rynku Zdrowia. Wiceprezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, przyznał, że spośród 25 szpitali zrzeszonych w nim, tylko jeden nie wykazuje straty.

Krzysztof Zaczek podkreślił: – Sieć szpitali miała nam dać pewną stabilizację, takie było założenie. Na pewno dała pewne pozytywne efekty, takie jak swoboda kształtowania realizacji kontraktów, którą mają w tej chwili dyrektorzy.

W trakcie dyskusji wskazał również, że problemem jest między innymi kwestia wzrostu wynagrodzeń pracowników szpitali powiatowych: – Tutaj jest ogromna trudność, jeśli chodzi o prognozowanie, jaki będzie poziom niedoszacowania szpitali w kolejnym roku. Na razie nic nie wskazuje na to, żeby on się zmniejszył. Wzrosty wynagrodzeń są rzeczywiście dla nas dobijające.

Dariusz Dziełak, Dyrektor departamentu analiz i strategii NFZ zapewniał, że szpitale otrzymają zaległe środki oraz podwyżki.

Szczegółowa relacja z debaty znajduje się TUTAJ.