GAZETA WYBORCZA: MINISTERSTWO UKRYWA DŁUGI SZPITALI

Zadłużenie szpitali sięga już 14 miliardów. Jest to największa liczba w historii. Ministerstwo Zdrowia nie publikuje szczegółowych informacji.

Prezes Związku, Władysław Perchaluk skomentował sytuację placówek na łamach Gazety Wyborczej. W wypowiedzi podkreślił rosnące należności szpitali wyliczając: – Podwyższenie pensji minimalnej do 2,6 tys. zł spowoduje spłaszczenie wynagrodzeń. Księgowa nie będzie już chciała pracować za 3 tys., skoro sprzątaczka z dodatkiem za staż pracy dostanie tyle samo. Będzie nacisk na kolejne podwyżki. A jakby tego było mało, mają być jeszcze uwolnione ceny prądu i gazu.

Gdyby rząd dotrzymał obietnicy danej rezydentom i wydatki na zdrowie zbliżały się do poziomu 6 proc. PKB, wówczas pieniędzy w systemie byłoby więcej. Tymczasem ustawa została zmieniona tak, że nakłady na zdrowie w danym roku odnoszone są do poziomu PKB sprzed dwóch lat, a obiecywanych dotacji nie ma.

Cały artykuł do przeczytania TUTAJ.