PIERWSZE LĄDOWANIE ŚMIGŁOWCA W SZPITALU ŚLĄSKIM W CIESZYNIE

Inwestycja zaczyna przynosić efekty. W piątek, 3 stycznia na lądowisku na pawilonie łóżkowym Szpitala Śląskiego w Cieszynie wylądował pierwszy śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Konieczne było pilne przetransportowanie pacjenta w celu wykonania zabiegu trombektomii, czyli usunięcia skrzepliny naczynia wewnątrzczaszkowego powodującego niedokrwienie mózgu.

W przypadku zawału niedokrwiennego mózgu okno terapeutyczne wynosi 6 godzin. W tym czasie powinna zostać wykonana diagnostyka oraz zabieg wyjęcia skrzepliny. Obecnie trombektomia jest najskuteczniejszą metodą interwencyjnego leczenia zawału niedokrwiennego mózgu. Zabieg ten umożliwia uniknięcie powikłań, w tym paraliżu. Wykonuje się go tylko w niektórych ośrodkach, m.in. w Oddziale Neurologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu, dokąd został przetransportowany pacjent z cieszyńskiej placówki. Lądowisko w Szpitalu Śląskim zostało niedawno otwarte, a już w pierwszych dniach od zgłoszenia do gotowości zostało wykorzystane do ratowania życia pacjenta. Inwestycja warta 11 mln zł okazuje się nieoceniona dla mieszkańców powiatu.