KRZYSZTOF ZACZEK: SZPITALE SĄ PRZYGOTOWANE NA KORONAWIRUSA

Krzysztof Zaczek, wiceprezes Związku wziął udział w konferencji prasowej dotyczącej odwołania tegorocznych turniejów mistrzostw świata kobiet w hokeju na lodzie, w związku z epidemią koronawirusa. Zapewnił, że szpitale są przygotowane na przyjęcie potencjalnie zarażonych pacjentów.

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych. Krzysztof Zaczek został poproszony o wypowiedź podczas konferencji prasowej związanej z odwołaniem mistrzostw świata kobiet w hokeju na lodzie. Wiceprezes Związku uspokaja: – Szpitale są w stałym kontakcie ze stacjami sanitarno-epidemiologicznymi. Zostały wdrożone procedury podwyższonej gotowości w większości placówek. Zostały też wyznaczone miejsca szpitalne i pozaszpitalne dla potencjalnie zakażonych pacjentów. W tej chwili mamy wprowadzone nowe akty prawne, czyli specustawę dotyczącą zwalczania koronawirusa. Po weekendzie pojawiły się pierwsze akty wykonawcze do tej ustawy. Zmieniają one dotychczas obowiązujące dokumenty wprowadzające specjalne stany i uprawnienia dotyczące hospitalizacji w przypadku kwarantanny. Większość szpitali musi być przygotowana na kontakt z takimi pacjentami. Musimy liczyć się z tym, że potencjalnie zarażony pacjent trafi też na oddział internistyczny, na izbę przyjęć lub w przypadku urazu – na ortopedię.

Zdjęcie: Michał Chwieduk