OSOBNO, ALE WCIĄŻ RAZEM

Dyrektorzy wszystkich szpitali członkowskich Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego spotkali się na pierwszej w dobie pandemii wideokonferencji. Gościem specjalnym spotkania był dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu

Spotkanie online za pośrednictwem platformy Google Meet rozpoczęło się od rundy pytań do zaproszonego eksperta, m.in. o skuteczność testów na obecność koronawirusa. Dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz podkreślał, że testowanie pacjentów przed przyjęciem do szpitali jest o wiele skuteczniejsze niż wywiad, ponieważ zdarza się, że pacjenci zatajają część informacji.

Pytanie o skuteczność testów pojawiło się w kontekście uruchamianych przez szpitale członkowskie przyjęć planowych. Ten wątek wywołał też ciąg dalszy dyskusji – o finansowaniu szpitali w dobie pandemii. – Czy NFZ każe nam „nadrobić” ryczałt? – pytali dyrektorzy. Ustalono, że jak najszybciej ścisłe kierownictwo Związku spotka się w tej sprawie z dyrekcją Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.