WŁADYSŁAW PERCHALUK DLA RYNKU ZDROWIA O RESTRUKTURYZACJI SZPITALNICTWA

Minister zdrowia, Adam Niedzielski oświadczył, że posiada plan odbudowy ochrony zdrowia oraz restrukturyzacji szpitalnictwa. Władysław Perchaluk, prezes Związku w wypowiedzi dla Rynku Zdrowia odniósł się do założeń pilnej restrukturyzacji szpitali publicznych, w tym powiatowych.

Władysław Perchaluk, prezes Związku i dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu w rozmowie z Rynkiem Zdrowia podkreśla, że zagadkowe jest pojawienie się w zarządzeniu ministra stanowiska czy funkcji ”certyfikowanego doradcy restrukturyzacyjnego w ochronie zdrowia” oraz ”certyfikowanego menadżera w ochronie zdrowia”. Wyjaśnia, że obecnie szpitalem kierować może osoba, która ukończyła studia wyższa i dodatkowo zarządzanie w ochronie zdrowia. Prezes Perchaluk zadaje pytanie: –Jakie inne kryteria musiałby spełniać kandydat na stanowisko certyfikowanego menadżera w ochronie zdrowia?

Zdaniem Władysława Perchaluka restrukturyzacja będzie dotyczyła w głównej mierze szpitali powiatowych: – Choćby dlatego, że jest ich najwięcej. Jeśli będą zmiany właścicielskie, to powstaje pytanie, kto je przejmie. Może to być wojewoda, marszałek lub wojewoda i marszałek jako przyszli nadzorujący struktury szpitali o różnym poziomie referencyjności.

 Oprócz tego Prezes zaznacza, że część samorządów – szczególnie powiaty ziemskie, które nie mają dużych wpływów budżetowych – będzie miało spory problem z podjęciem decyzji o ewentualnym utrzymaniu szpitala i pokrywaniem jego narastających strat finansowych. Przypomina, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się jeszcze bardziej w czasie pandemii. Dodaje: – Trzeba jednak pamiętać, iż samorząd, który podejmie decyzję o oddaniu szpitala, prawdopodobnie nie będzie miał także wpływu na profil działalności i strukturę świadczeń medycznych oferowanych mieszkańcom.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.