KATARZYNA CZAUDERNA I WŁADYSŁAW PERCHALUK O TRUDNEJ SYTUACJI BIELSKIEGO SZPITALA PEDIATRYCZNEGO

W Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej zabrakło pieniędzy na wypłaty dla pracowników. Problem pojawił się po tym, jak zmieniły się zasady finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Katarzyna Czauderna, pełniąca obowiązki dyrektora bielskiej placówki oraz Władysław Perchaluk, prezes Związku w rozmowie z TVP 3 skomentowali obecną sytuację.

Problem wypłat dla personelu w bielskim Szpitalu Pediatrycznym to skutek zmian zasad finansowania przez NFZ. Ministerstwo Zdrowia chce zapłacić od początku roku tylko za faktycznie wykonane świadczenia. Katarzyna Czauderna w rozmowie z TVP 3 zestawiła obecne obłożenie łóżek pediatrycznych z poprzednim rokiem: – Obłożenie łóżek pediatrycznych w styczniu tego roku wynosiło ok. 33 proc. W analogicznym okresie sprzed roku, sprzed pandemii sięgało ponad 80 proc.

Władysław Perchaluk, prezes Związku podkreślił przyczynę problemu wypłat dla pracowników: – W tak trudnej sytuacji epidemiologicznej jak przejście nagle z ryczałtowego rozliczenia na rozliczenie za wykonanie kontraktu skutkuje tym, że szpitale mają problem z wypłaceniem pensji pracownikom. Mam nadzieje tylko, że jedyny płatnik, jakim jest dzisiaj NFZ jednak zmieni zdanie.

Cały materiał dostępny jest TUTAJ.