WŁADYSŁAW PERCHALUK, PREZES ZWIĄZKU DLA RYNKU ZDROWIA O PROBLEMACH FINANSOWYCH PLACÓWEK PEDIATRYCZNYCH

Władysław Perchaluk, prezes Związku i dyrektor bytomskiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w rozmowie z Rynkiem Zdrowia poruszył temat problemów finansowych w placówkach pediatrycznych. Są one następstwem pandemii koronawirusa, ponieważ szpitale te przyjmują obecnie znacznie mniej pacjentów.

Na skutek pandemii koronawirusa, szpitale pediatryczne przyjmują znacznie mniej pacjentów, przez co niektóre z nich zaczynają już mieć poważne problemy finansowe. Władysław Perchaluk, prezes Związku w rozmowie z Rynkiem Zdrowia poruszył m.in. kwestię wykonań ryczałtów: – Ubiegłoroczny poziom wykonań ryczałtów na oddziałach pediatrii w szpitalach powiatowych w woj. śląskim wyniósł tylko 20-30 proc. Natomiast placówki sprofilowane pediatrycznie, ze względu na szerszy zakres świadczeń, notowały wykonania 60-70-procentowe. Obawiam się, że jeśli nie zostanie wprowadzony żaden mechanizm rekompensujący ograniczenie działalności oddziałów pediatrycznych, m.in. w szpitalach powiatowych, nie tylko znacznie pogorszy się ich sytuacja finansowa, ale też zacznie odchodzić stamtąd personel medyczny.

Perchaluk odniósł się również do rozporządzenia dotyczącego sposobu finansowania szpitali: – Lutowa nowelizacja nie rozwiązuje jeszcze problemu. Po pierwsze, zmienione rozporządzenie dotyczy tylko I kwartału br. Czyli od 1 kwietnia wraca finansowanie według liczby udzielanych świadczeń. Po drugie, szpitale i oddziały pediatryczne w szpitalach, wskutek sytuacji epidemicznej, nadal mają nieporównywalnie mniejsze obłożenie niż przed marcem 2020 roku. Po trzecie, placówki nie mają praktycznie żadnych szans na to, by swoista „abolicja” – związana ze znowelizowanym rozporządzeniem z 9 lutego br. – pozwoliła nadrobić straty wynikające z niewykonanych świadczeń w roku ubiegłym.

Prezes wskazał też, że z informacji uzyskanych w szpitalach zrzeszonych w Związku wynika, że skala problemu jest naprawdę poważna. Mimo zredukowanej przez pandemię liczby przyjęć na pediatrii, szpitale oraz oddziały dziecięce nadal muszą spełniać przewidziane przepisami wymagania i standardy dotyczące m.in. liczby łóżek, obsady lekarskiej i pielęgniarskiej. Dodaje: – Koszty stałe pozostały więc na dotychczasowym poziomie, a nawet wzrosły ze względu na konieczność zachowania zwiększonego reżimu sanitarnego. Dlatego, między innymi nasz Związek, ale także inne organizacje oraz samorządy zawodowe proponowały, by wspomniana abolicja – polegająca na wypłaceniu całej wartości kontraktu za poszczególne miesiące – dotyczyła także roku 2020. Takie rozwiązanie pozwoliłoby uniknąć  zadłużania się szpitalom pediatrycznym lub posiadającym oddziały dziecięce, które z powodu znaczne zmniejszonej wskutek pandemii liczby pacjentów nie były w stanie w pełni zrealizować ryczałtów.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.