AMBITNE PLANY ZWIĄZKU NA 2017 ROK

09.02.2017

W czwartek, 9 lutego w Jaworznie odbyło się Walne Zgromadzenie Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego. Podczas spotkania podsumowano działania Związku w 2016 roku oraz przedstawiono plany na najbliższe miesiące.

Wymieniali się wiedzą, zabierali głos, konsultowali i razem walczyli o środki dla swoich placówek – tak wyglądały pierwsze miesiące funkcjonowania Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego. Aktualnie przed młodą organizacją czeka szereg wyzwań: dalsza obrona interesów szpitali powiatowych w kontekście projektu ustawy wprowadzającej rozwiązania w zakresie utworzenia tzw. sieci szpitali, przygotowanie wniosku o finansowanie dużego projektu informatycznego,  który usprawni pracę lekarzy, dalsza rozbudowa Związku o nowych Członków oraz promowanie wspólnych przedsięwzięć i sukcesów szpitali powiatowych.

Szesnastu dyrektorów szpitali powiatowych powołało ZSzPWŚ 22 września. Organizacja zrzesza wyłącznie publiczne placówki i poprzez ścisłą współpracę ma na celu umacnianie pozycji szpitali powiatowych na rynku usług medycznych (m.in. organizację zespołów doradczych i opiniowanie aktów prawnych, kształtowanie wspólnej polityki kadrowej, wspólne zakupy, politykę informacyjną oraz wymianę wiedzy).

W pierwszych miesiącach funkcjonowania Związku, ZSzPWŚ z niepokojem śledził informacje o regulacjach wprowadzanych do projektu ustawy wprowadzającej rozwiązania w zakresie utworzenia tzw. sieci szpitali. Zdaniem organizacji, mapy potrzeb zdrowotnych powinny być ustalane w porozumieniu z samorządami, które są odpowiedzialne za opiekę zdrowotną na swoim terenie. W ramach konsultacji publicznych, Związek wystosował więc apel do Ministerstwa Zdrowia, a następnie zorganizował spotkania z zarządem Śląskiego OW Narodowego Funduszu Zdrowia, na które zostali zaproszeni wszyscy dyrektorzy szpitali powiatowych z województwa śląskiego.

W 2016 roku Związek stał się również platformą wymiany wiedzy. Zgodnie z wytycznymi Krajowego Konsultanta ds. Pielęgniarstwa ZSzPWŚ przeszkolił ponad pięćset pielęgniarek i położnych.