BYTOMSKA “JEDYNKA” ZACHĘCA OZDROWIEŃCÓW DO ODDAWANIA OSOCZA

04.08.2020

Brakuje osocza ozdrowieńców. Dlatego Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu zachęca osoby, które już przechorowały COVID-19 i niedawno odebrały drugi negatywny wynik na zakażenie koronawirusem do oddawania osocza.

 

Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu apeluje do ozdrowieńców, aby oddawali swoje osocze, które pomoże w leczeniu kolejnych pacjentów zarażonych koronawirusem.  – Osocze ozdrowieńców jest jednym z niewielu leków, o których wiemy, że działa. I jeżeli go brakuje, to mamy poważny problem – mówi Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

 

Izabela Trepka, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach podkreśla, że obecnie szpitale przysyłają zapotrzebowanie na spore ilości osocza. – Jednak teraz nie posiadamy już osocza ozdrowieńców grupy A i grupy AB. Pozostało nam niewiele grupy 0 i grupy B.

 

Osocze mogą oddać osoby, które już wyzdrowiały i mają dwa negatywne wyniki testów. Ważne, by do RCKiK zgłosić się jak najszybciej po wyzdrowieniu (najlepiej dwa tygodnie po ostatnim negatywnym wyniku), ponieważ właśnie wtedy w organizmie jest najwyższy poziom przeciwciał. Osocze jest pobierane od osób zdrowych w wieku od 18 do 60 lat, które nie mają chorób przewlekłych. Częściej jest pobierane od mężczyzn, ponieważ kobiety, które były w ciąży nie mogą podzielić się osoczem.

 

Z każdej donacji są przygotowywane trzy opakowania tego naturalnego leku. Jeśli mamy bardzo wysoki poziom przeciwciał, możemy oddać osocze maksymalnie pięć razy. Marek Cyl, wójt gminy Świerklaniec jest właśnie jedną z takich osób, a to oznacza, że pomógł aż 15 chorym. Zapewnia, że po każdej donacji czuł się bardzo dobrze, wręcz lepiej, bo taka forma pomocy – dzielenie się osoczem i krwią, daje poczucie spełnienia.

 

Osoby, które chciałyby pomóc chorym proszone są o kontakt z RCKiK w Katowicach, bo tam jest specjalistyczny sprzęt do pobierania osocza. Najlepiej jest zadzwonić: tel. 726 227 229. W trakcie rozmowy specjaliści przeprowadzą pierwszy wywiad. Można umówić się na dogodny termin, a także dostać wolne na dzień donacji i zapas czekolad. Kandydaci do oddania osocza przejdą też odpowiednie testy.