Czy szczepić się czwartą dawką?

11.08.2022

Już we wrześniu każdy, kto skończył 18. rok życia będzie mógł zaszczepić się czwartą dawką szczepionki przeciwko COVID-19. O tym, jak groźna jest nowa mutacja wirusa i czy warto przyjąć kolejną dawkę przypominającą mówi dr. hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, 11 sierpnia o 4482 nowych zakażeniach COVID-19, z czego 735 to ponowne infekcje. Jak wynika z danych Ministerstwa, liczba hospitalizacji przyrasta tygodniowo o mniej więcej 500 przypadków. To rekord letniej fali koronawirusa.

Czwarta dawka dostępna dla wszystkich

Czwarta dawka szczepionki przeciwko COVID-19 będzie dostępna dla wszystkich powyżej 18. roku życia już od września. Czy warto się zaszczepić? – Każde zachorowanie to pewnego rodzaju loteria i nie sposób ocenić, czy pacjent przejdzie je łagodnie czy ciężko. Dlatego trzeba skorzystać z możliwości regularnych szczepień. Każde przypomnienie jest bardzo ważne dla organizmu, zwłaszcza chorego, który szybciej zapomina doświadczenie immunologiczne. Po dwóch latach już wiemy w oparciu o rzetelne dane, że szczepienia są bezpieczne i skuteczne. Czwarta dawka to ta sama szczepionka mRNA. Nowych szczepionek jeszcze nie ma – odpowiada dr hab. Jerzy Jaroszewicz. Lekarz przypomina, że szczepienie nie chroni przed zachorowaniem, ale zapewnia łagodniejszy przebieg choroby i rekomenduje, aby przyjąć czwartą dawkę możliwie jak najszybciej.

Gdzie można się zaszczepić

Pełna lista aktywnych punktów szczepień jest dostępna na stronie rządowej pod adresem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/. Rejestracji na szczepienie można dokonać przez całodobową infolinię Narodowego Programu Szczepień (989); e-rejestrację, aplikację mojeIKP, SMS-em na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie lub kontaktując się bezpośrednio z wybranym punktem szczepień.

Cały artykuł dostepny jest TUTAJ.