DR N. MED. RAFAŁ WNUK Z BYTOMSKIEGO SZPITALA SPECJALISTYCZNEGO NR 1 OTRZYMAŁ ZŁOTY LAUR UMIEJĘTNOŚCI I KOMPETENCJI

07.04.2022

W sobotę, 2 kwietnia w Czechowicach-Dziedzicach odbyła się 29. Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji organizowana przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. W trakcie gali Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji w kategorii „Medycyna i Inżynieria Biometryczna” otrzymał dr n med. Rafał Wnuk, który na co dzień pracuje na Oddziale Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu.

– Laur otrzymałem właściwie za całą swoją działalność. Jestem dumny z tej nagrody, bo to docenienie pracy nie tyle zawodowej, co tej pozazawodowej, związanej ze stworzeniem pierwszej sieci stacji dializ na Śląsku – podkreśla dr n med. Rafał Wnuk, lekarz, który na Oddziale Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu pracuje od ponad roku. Dorobek dr. Wnuka ściśle wiąże się z postacią zmarłego w ubiegłym roku profesora Franciszkiem Kokota, uznawanego  za jednego z ojców współczesnej nefrologii.

Wraz z nim dr Wnuk stworzył pierwszą na Śląsku sieć stacji dializ. Sieć powstała w odpowiedzi na realia śląskiej służby zdrowia lat 70. i 80. XX wieku, kiedy na obszarze całego regionu działały tylko dwie stacje dializ. – Jedna znajdowała się w szpitalu górniczym, a druga, w której pracowałem, w Klinice Nefrologii Katowicach – wspomina dr Wnuk. W tamtym czasie katowicki szpital był w stanie wykonać dializę u około 12 proc. potrzebujących pacjentów. – Była to sytuacja absolutnie tragiczna dla pacjentów i niesamowicie trudna dla lekarzy. Wtedy, wraz z profesorem Kokotem postanowiliśmy stworzyć nowe ośrodki, w których pacjenci znajdą pomoc.

Aby tego dokonać, w 1992 roku powołali do życia Fundację Dializa, której prezesem do dzisiaj jest dr Wnuk. Fundacja zajęła się tworzeniem sieci dializ oraz szkoleniem pracowników, którzy trafiali do nowopowstałych ośrodków. – W ten sposób udało się stworzyć sieć, która obejmowała nie tylko obszar województwa śląskiego, ale też np. Małopolskę.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.