DRAMATYCZNA SYTUACJA FINANSOWA SZPITALI POWIATOWYCH TEMATEM ZGROMADZENIA ŚLĄSKIEGO ZWIĄZKU GMIN I POWIATÓW

13.12.2022

Trudna sytuacja w szpitalach miejskich i powiatowych była jednym z głównych tematów podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Mirosław Duży, starosta mikołowski zwrócił się z apelem o wnikliwe zrewidowanie wycen świadczeń realizowanych przez szpitale, których organem założycielskim są jednostki samorządu terytorialnego.

Powiat Mikołowski reprezentował starosta Mirosław Duży, a podczas swojego wystąpienia odniósł się m.in. do trudnej sytuacji Centrum Zdrowia w Mikołowie. Wzrost kosztów płac narzucony przez ustawę oraz galopująca inflacja generują straty, które niebawem zmuszą zarząd spółki do podjęcia decyzji o jej likwidacji. Starosta podkreślał, że z mapy jednostek medycznych województwa śląskiego może zniknąć szpital, świadczący opiekę medyczną nie tylko mieszkańcom całego powiatu, ale również okolicznych miast. Mając na względzie usytuowanie tej placówki, będzie to ogromna strata dla lokalnej społeczności. W ostatnich latach w mikołowskim szpitalu leczonych jest od 6 do 7 tysięcy pacjentów rocznie.

Mirosław Duży przekonywał, że likwidacja szpitali miejskich i powiatowych będzie ogromną strata dla całego regionu:– Zwracam się z gorącym apelem o wnikliwe zrewidowanie wycen świadczeń realizowanych przez szpitale, których organem założycielskim są jednostki samorządu terytorialnego. Jeżeli NFZ nie dokona tego w najbliższym czasie, już od stycznia 2023 roku szpitalom powiatowym grozi fala zamknięć. Likwidacja szpitali będzie ogromną stratą i spowoduje znaczne ograniczenie dostępu do opieki medycznej mieszkańców naszego regionu.

Źródło: Aktualności Powiatu Mikołowskiego [FB]

Omówienie Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów