Działamy w permanentnej niepewności

01.06.2023

Szpitale nadal nie wiedzą, jak zostaną sfinansowane wzrosty wynagrodzeń, a podwyżki w ochronie zdrowia wchodzą już od 1 lipca. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji od marca zbierała dane na temat pensji w placówkach, ale nie przedstawiła jeszcze rekomendacji. Dopiero w czwartek, 1 czerwca zaplanowano posiedzenie Rady ds. Taryfikacji, która ma omówić analizy w tym zakresie. Krzysztof Zaczek, wiceprezes Związku i prezes Szpitala Murcki w rozmowie z Rynkiem Zdrowia komentuje sytuację.

Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Ministerstwo Zdrowia nie przedstawili zapowiadanych wcześniej szczegółów na temat finansowania wyższych wynagrodzeń. Krzysztof Zaczek, wiceprezes Związku i prezes Szpitala Murcki w rozmowie z Rynkiem Zdrowia stwierdza: – Przyzwyczailiśmy się do działania w stanie permanentnej niepewności. Tak nie powinno być, ale takie niestety są realia. Co pół roku nie wiemy do ostatniej chwili, jaki będzie poziom kontraktowania na kolejny rok, jak będą wyglądać podwyżki wynagrodzeń, jak będzie wyglądał strumień ich finansowani.

Przeczytaj więcej: Rynek Zdrowia.