JAKI BĘDZIE 2023 ROK W SZPITALACH POWIATOWYCH?

18.01.2023

Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił wszystkim placówkom w sieci za nadwykonania ryczałtu. Wzrosnąć ma też wycena punktu rozliczeniowego. Krzysztof Zaczek, wiceprezes Związku i prezes katowickiego Szpitala Murcki w rozmowie z Rynkiem Zdrowia przyznaje, że poprawiła się sytuacja finansowa w zarządzanej przez niego placówce, ale dodatkowe pieniądze nie gwarantują, że na wszystko w tym roku wystarczy.

Krzysztof Zaczek, wiceprezes Związku i prezes Szitala Murcki w Katowicach mówi w rozmowie z Rynkiem Zdrowia o tym, jak wygląda sytuacja finansowa placówki po Nowym Roku: – Na pewno lepiej. Nie mamy jeszcze pełnych analiz, bo propozycje planów finansowo-rzeczowych i aneksy do umów otrzymaliśmy dosłownie w ostatnich dniach grudnia i pierwszych dniach stycznia. Narodowy Fundusz Zdrowia zaplanował jednak na ten rok więcej środków, dlatego liczę, że sytuacja będzie lepsza. Nie chciałbym jednak składać zdecydowanych deklaracji, że pieniędzy wystarczy na pokrycie wszystkich należności. (...) Cały czas pozostaje pewien margines niepewności, wynikający choćby z tego, że plany, które otrzymaliśmy oparte są o starą wycenę (1,4 zł) za tzw. punkt w ryczałcie, a wiemy, że nastąpić ma przeliczenie tej wartości jednostki rozliczeniowej do 1,62 zł.Nowa wycena ma obowiązywać od 1 stycznia, ale nie wiemy czy przeliczenie faktycznie nastąpi już teraz, czy dopiero po pierwszym kwartale.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.