JERZY JAROSZEWICZ O SZCZEPIENIACH PRZECIW COVID-19 W WARUNKACH PRAKTYKI KLINICZNEJ W POLSCE

07.10.2021

Dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Pandemia SARS-COV-2 lekcją pokory” podczas uroczystości rozpoczęcia roku akademickiego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.

Dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz podczas wykładu mówił o szczepieniach przeciw Covid-19 w warunkach praktyki klinicznej w Polsce: – Przyjęcie szczepienia przeciw COVID-19 w polskich warunkach zmniejsza ryzyko hospitalizacji 82-krotnie, a śmierci– 94-krotnie. Czego więcej potrzeba? Jakich więcej danych? Żadnych – ten jeden slajd powinien przekonać wszystkich i zamknąć temat zasadności szczepień. Ryzyko jest – zawsze, ale ono jest niewspółmierne wobec korzyści, jakie uzyskujemy szczepiąc się.

Zwrócił także uwagę, że kolejnym etapem schorzenia, po przebiegu jego ostrej fazy, może być tzw. long-COVID: – Wirus zakaża najróżniejsze narządy i układy, a skutki potrafią być bardzo wielowymiarowe. Wielu pacjentów wciąż nie dochodzi do siebie po 3 miesiącach, cierpi na poważne zaburzenia”.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.