Jerzy Szafranowicz i Sebastian Grabowski o reformie szpitalnictwa i mapach potrzeb zdrowotnych

20.03.2024

Dr Jerzy Szafranowicz, wiceprezes Związku i dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie oraz Sebastian Grabowski, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych poruszyli kwestie reformy szpitalnictwa oraz konieczności określenia mapy potrzeb zdrowotnych.

Podczas IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych paneliści rozmawiali m.in. o reformie szpitalnictwa, która jest jednym z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy. – Mamy pacjenta odciągnąć od szpitala, a różnymi działaniami robimy odwrotnie. Dlatego namawiałbym do przemyśleń długofalowych. Jeżeli popełniamy jakiś błąd, nie wstydźmy się, przyznajmy się, analizujmy i wyciągnijmy wnioski – tłumaczył dr Jerzy Szafranowicz, wiceprezes Związku i dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Sebastian Grabowski, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach podkreślił, że cały czas dyskutuje się o mapie potrzeb zdrowotnych, a oprócz mapy potrzeb należy określić mapę zasobów: – Co z tego, że my określimy, że w powiecie tarnogórskim brakuje kardiologii, ale czy mamy zasoby do tego, żeby to zrealizować.

Przeczytaj więcej: Rynek Zdrowia.