KOLEJNA FINANSOWA KROPLÓWKA

20.11.2022

W czwartek, 17 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia przeznaczy ok. 4,5 mld dodatkowych środków na zwiększenie ryczałtu dla szpitali. Władysław Perchaluk, prezes Związku w rozmowie z Rynkiem Zdrowia ocenia decyzję.

Prezes  Perchaluk, zapytany o decyzję Ministerstwa Zdrowia o dodatkowych 4,5 mld zł z przeznaczeniem na finansowanie nadwykonań w szpitalach stwierdza, że jest to kolejna kroplówka, która przedłuża agonię finansową szpitali: – Biorąc pod uwagę liczbę szpitali powiatowych na Śląsku (...) to średnio otrzymają one dodatkowo ok. 1,6 mln złotych. Pozostaje pytanie, co dalej? Inflacja postępuje i trawi finanse szpitali. Według algorytmu, jaki ministerstwo przyjęło, szpitale powinny dostać średnio o 20,4 proc. więcej środków, a nasze szpitale otrzymały jedynie od 8 do 16 proc.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.