KONSOLIDACJA ZAMIAST LIKWIDACJI SZPITALI

04.04.2024

Choć rząd nie zamierza likwidować małych, nierentownych szpitali, to bez przekształceń placówek raczej się nie obejdzie. Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego podczas ostatniego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych zwrócił uwagę na aspekt demograficzny.

– Jesteśmy jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw, będzie nam więc przybywać pacjentów z wielochorobowością, wymagających udzielenia specjalistycznych świadczeń w warunkach szpitalnych – zwrócił uwagę Władysław Perchaluk.

Wskazał również, że wyceny niektórych świadczeń są zbyt niskie w stosunku do realnie ponoszonych przez szpitale kosztów: – Za jeden z częściej wykonywanych zabiegów NFZ płaci dziś 3 tys. zł, podczas gdy rzeczywiste kosztuje on szpital 4,2 tys. zł. Dzieje się tak, ponieważ wyceny nie uwzględniają inflacji, wzrostu kosztów materiałów i usług, a także szybko rosnących kosztów pracy. Dzisiaj szpitale powiatowe mają budżet na płace, które muszą pracownikom wypłacić. Wynagrodzenia stanowią od 85 do 95 proc.

Przeczytaj więcej: Rynek Zdrowia.