KRZYSZTOF ZACZEK DLA RYNKU ZDROWIA O PRZERZUCANIU ODPOWIEDZIALNOŚCI NA DYREKTORÓW SZPITALI

20.04.2021

Ministerstwo Zdrowia zezwoliło szpitalom, żeby samodzielnie ustalały liczbę personelu medycznego i określały, czy kwalifikacje pracowników odpowiadają rodzajowi świadczeń. Postawiono jednak warunek: niezamykanie oddziałów. Sytuację komentuje Krzysztof Zaczek, wiceprezes Związku w rozmowie z Rynkiem Zdrowia.

Do 30 września 2021 r. szpitale będą zwolnione z obowiązku zapewnienia odpowiedniej liczby kadry lekarsko-pielęgniarskiej. Warunkiem jest utrzymanie ciągłość leczenia. To oznacza, że system ochrony zdrowia ukierunkowany został jedynie na walkę z Covid-19, a wszystkie inne potrzeby zdrowotne będą zaspokajane w miarę możliwości. Krzysztof Zaczek, wiceprezes Związku i prezes Szpitala Murcki Sp. z o. o. w rozmowie z Rynkiem Zdrowia ocenia, że Ministerstwo Zdrowia przerzuca odpowiedzialność za konsekwencje wynikające z braków kadrowych na dyrektorów szpitali: – W nowelizacji rozporządzenia Ministerstwo Zdrowia ponownie przerzuca odpowiedzialność na dyrektorów szpitali, mówiąc: możecie w okresie pandemii nie stosować norm zatrudnienia, czyli zmniejszyć liczbę personelu i/lub wykorzystać personel o innych niż wymagane kwalifikacjach, o ile nie zmniejszy to jakości i dostępności udzielanych świadczeń.

Wiceprezes Związku zastanawia się, jak będą wyglądać kontrole NFZ za kilka lat: – Jeśli zarządzający szpitalami zdecydują się skorzystać z zapisów rozporządzenia, to pozostaje też pytanie, czy NFZ będzie o nim pamiętał za 2-3 lata podczas kontroli, kiedy liczba lekarzy czy pielęgniarek na oddziale nie będzie tożsama z zapisami kontraktu.

Dyrektorzy szpitali zwracają uwagę, że zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom jest zagrożone. Zarządzający placówkami nie mają złudzeń, że dostępność do świadczeń zostanie jeszcze bardziej ograniczona, ponieważ system nie dysponuje żadnymi nadwyżkami lekarzy czy pielęgniarek. Obniży się także poziom bezpieczeństwa, bo specjaliści, np. skierowani przez wojewodów do pracy w innych szpitalach, nie będą w stanie zajmować się swoimi pacjentami.

Całość dostępna jest TUTAJ.