KRZYSZTOF ZACZEK W DZIENNIKU GAZETA PRAWNA O AKREDYTACJI DLA PODMIOTÓW LECZNICZYCH

17.11.2021

Zgodnie z nową wersją projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, akredytacji będzie udzielał minister zdrowia. Jednak w dalszym ciągu będzie to robił za pomocą NFZ. Krzysztof Zaczek, wiceprezes Związku w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną mówi o tym, jakie znaczenie ma to dla dyrektorów szpitali.

Krzysztof Zaczek, wiceprezes Związku i prezes Szpitala Murcki w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną odpowiada na pytanie, czy dyrektorzy szpitali powinni obawiać się nowej wersji projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta: – Do tej pory formalnie akredytacje również nadawał minister. W tym sensie schemat pozostanie taki sam, zmieni się natomiast podmiot dokonujący czynności. Z doniesień medialnych wynika, że w praktyce mają to być ci sami ludzie, którzy zostaną przeniesieni do NFZ. Jeśli tak by było, to zmiana byłaby niewielka.

Zastanawia się jednak, czy fundusz zachowa bezstronność i czy nie będzie  bronił się przed przyznaniem akredytacji ze względów finansowych: – Jeśli płatnikowi będzie zależało na jakości, a nie oszczędzaniu pieniędzy, to myślę, że rozwiązanie jest akceptowalne.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.