KRZYSZTOF ZACZEK W POLITYCE ZDROWOTNEJ O CYFRYZACJI SZPITALI

04.10.2021

Od 1 lipca placówki medyczne mają obowiązek prowadzić w pełni elektroniczną dokumentację medyczną. Nie wszystkie jednak sprostały tym wymogom. Krzysztof Zaczek, wiceprezes Związku w rozmowie z Polityką Zdrowotną mówi o tym, jak wygląda sytuacja w placówce, którą zarządza.

Krzysztof Zaczek, wiceprezes Związku i prezes szpitala Murcki w rozmowie z Polityką Zdrowotną stwierdza, że szpitale są dość zaawansowane we wdrażaniu EDM. Podkreśla jak wygląda sytuacja w placówce, którą zarządza: – Nasz szpital zrobił to w 70 proc. Ale jak każda placówka napotykamy problemy. Przede wszystkim barierą są finanse. Trzeba kupić nowe oprogramowanie, a dla niektórych podmiotów leczniczych to jest ogromy wydatek. Poza tym, mamy problem z wymianą danych i informacji o pacjentach pomiędzy placówkami, bo przeszkadzają tu przepisy RODO.

Wiceprezes Związku dodaje również, że barierą jest też mentalność ludzka, bo personel medyczny w średnim wieku nie jest przyzwyczajony do wprowadzania danych o pacjencie do komputera: – Brakuje powszechnej świadomości, czym naprawdę jest elektroniczna dokumentacja medyczna. Stąd podmioty lecznicze potrzebują nie tyle wsparcia technologicznego, bo wdrożone zostaną następne moduły systemów informatycznych, ile edukacji w zakresie wdrażania i prowadzenia EDM.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.