Ministerstwo Zdrowia: do 30 czerwca uruchomimy nocną i świąteczną opiekę lekarską przy każdym SOR

09.02.2023

W odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało uruchomienie przy każdym szpitalnym oddziale ratunkowym nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.

Zapowiadana od kilku miesięcy przez Ministerstwo Zdrowia reorganizacja nocnej i świątecznej opieki lekarskiej miała polegać głównie na powiązaniu przychodni ze szpitalnymi oddziałami ratunkowymi. Chodziło o odciążenie tych drugich, w sytuacji gdy na SOR-y często trafiają pacjenci, którzy nie wymagają pilnej pomocy medycznej na poziomie szpitala. – Nocna i świąteczna pomoc lekarska miałaby zacząć funkcjonować w takiej formule najdalej do końca czerwca tego roku – taką deklarację złożył wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w odpowiedzi na interpelację poselską.
Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia także, że funkcjonowanie NiŚOZ w lokalizacji SOR wykluczy konieczność kierowania pacjentów do innych, niejednokrotnie znacznie oddalonych podmiotów leczniczych, umożliwiając jednocześnie korzystanie z zaplecza diagnostycznego szpitala czy konsultacji specjalistycznych.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.