MNIEJ PIENIĘDZY NA ŚWIADCZENIA

09.01.2023

Z powodu podniesienia składki zdrowotnej w 2022 r. pieniędzy na ochronę zdrowia oraz na likwidację kolejek do specjalistów miało być więcej. Jednak rząd dołożył Narodowemu Funduszowi Zdrowia nowe obowiązki finansowe, zmniejszając jego możliwości co do finansowania usług zdrowotnych o 13 mld zł. Władysław Perchaluk, prezes Związku w rozmowie z Polityką Zdrowotną mówi o możliwych konsekwencjach.

Dyrektorzy szpitali są zaniepokojeni nowymi zmianami finansowania świadczeń. Władysław Perchaluk, prezes Związku w rozmowie z Polityką Zdrowotną zauważa: – Pieniędzy na świadczenia w szpitalach będzie mniej. To chyba ma doprowadzić do tego, że szpitale powiatowe będą się same zamykały. Owszem, kierownictwo Ministerstwa Zdrowia wskazuje nam, że trzeba przekształcać oddziały w geriatryczne i opiekę długoterminową. Jest to to jednak niezwykle trudne do realizacji bo te świadczenia są słabo wycenione a i brakuje na rynku choćby geriatrów.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.