NIEJASNOŚCI WOKÓŁ PODWYŻEK

14.07.2022

Do środy, 13 lipca, szefowie podmiotów ochrony zdrowia mieli czas na zawarcie porozumień z organizacjami związkowymi w sprawie sposobu podwyższenia płac zasadniczych. Krzysztof Zaczek, wiceprezes Związku i prezes Szpitala Murcki w Katowicach podkreśla w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, że wzrosnąć ma wycena udzielania świadczeń, ale nadal nie wiadomo czy wszystkich, ani czy po równo.

NFZ wydał we wtorek komunikat, w którym poinformował o uruchomieniu 6,5 mld zł na podniesienie wynagrodzeń w placówkach medycznych oraz kolejnych 2,5 mld zł na "pokrycie dodatkowych kosztów". Krzysztof Zaczek, wiceprezes Związku i prezes Szpitala Murcki w Katowicach podkreśla w Rozmowie z Rynkiem Zdrowia: – Ustawa weszła w życie i wiemy, jakie są wymagane minimalne wynagrodzenia. Od 1 lipca pracownicy mają mieć wynagrodzenia nie niższe niż przewidziane ustawą, ale pozostaje kwestia, czy szpital będzie miał na nie środki. (...) Wiceminister Piotr Bromber zapowiedział, że do 12 sierpnia pieniądze zostaną szpitalom przekazane. Mam nadzieję, że tak się stanie. Inaczej szpital nie będzie w stanie wypłacić podwyżek.

Cały materiał dostępny jest TUTAJ.