Nowoczesny sprzęt dla noworodków w siemianowickim Szpitalu Miejskim

29.06.2023

W maju na Oddział Neonatologii Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich trafił CPAP, czyli nowoczesne urządzenie do wspomagania oddechu dla noworodków z niewydolnością oddechową. Darczyńcą jest Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

– To nie jest typowy respirator. Najnowsze trendy sugerują bowiem odchodzenie od metod inwazyjnych, a dzięki temu urządzeniu nie musimy już naszych maluszków intubować. (...) Dzieci, które się rodzą przedwcześnie mają niedostatecznie rozwinięte płuca, co powoduje zaburzenia w tzw. wymianie gazowej. W efekcie oddech noworodka jest nieefektywny –  mówi dr n. med. Grzegorz Szpyrka, Ordynator Oddziału Neonatologii Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich Sp. z o. o.

Przeczytaj więcej: Siemianowice Śląskie.