Nowy program leczenia chorób reumatologicznych w bytomskiej “Jedynce”

27.04.2023

Oddział Reumatologii i Rehabilitacji Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu realizuje nowy program lekowy skierowany do pacjentów, którzy cierpią na rzadką chorobę reumatologiczną – twardzinę układową.

Bytomska “Jedynka” jest jednym z pięciu szpitali w województwie śląskim, które oferują taką terapię. – Na Oddziale Reumatologii i Rehabilitacji uruchomiliśmy bezpłatny program leczenia nintedanibem. To pierwszy w Polsce zarejestrowany lek, który zwalnia progresję choroby śródmiąższowej płuc w leczeniu chorych na twardzinę układową. Jest to rzadka i nieuleczalna choroba, która atakuje skórę, naczynia krwionośne, płuca i narządy wewnętrzne. Nasz szpital jest jednym z pięciu w województwie śląskim, w którym chorzy mogą skorzystać z tej terapii spowalniającej tempo pogarszania się czynności płuc i zmniejszającej takie objawy jak duszność i kaszel – mówi dr n. med. Aleksandra Zoń-Giebel, kierowniczka Oddziału Reumatologii i Rehabilitacji w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu. Dodaje, że w programie jest już pierwszy pacjent, który jest pod opieką poradni przyszpitalnej, odpowiedzialnej za programy lekowe.

Kto może zakwalifikować się do programu

Do terapii bytomska placówka rekrutuje kobiety i mężczyzn powyżej 18. roku życia. Aby wziąć udział w programie wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego, reumatologa lub lekarza innych specjalizacji. Wszystkie badania, które poprzedzają leczenie wykonywane są na terenie szpitala. – Do kwalifikacji potrzebujemy wyników aż 17 badań. Pacjent jest kompleksowo przygotowany do włączenia do programu w trakcie jednodniowej hospitalizacji w naszym szpitalu – podkreśla dr Aleksandra Zoń-Giebel.

Jak wygląda leczenie

Leczenie odbywa się w przyszpitalnej Poradni Reumatologicznej. Po kwalifikacji pacjent otrzymuje do domu doustny lek nintedanib, a następnie co trzy miesiące przychodzi na wizyty kontrolne. – Chory powinien zażywać lek dwa razy dziennie. W trakcie wizyt kontrolnych oceniamy odpowiedź na leczenie i kontynuujemy je tak długo, jak będzie miało korzystny wpływ dla pacjenta – tłumaczy kierowniczka Oddziału.

Pacjenci zainteresowani udziałem w programie lekowym mogą skontaktować się telefonicznie z sekretariatem Oddziału Reumatologii i Rehabilitacji: 32 396 32 34. Terapia jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.