PODSUMOWANIE III KONGRESU WYZWAŃ ZDROWOTNYCH

09.03.2018

Podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 8-9 marca) Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego reprezentowało 8 ekspertów, którzy wzięli udział w 10 panelach! Dwa z nich powstały specjalnie z myślą o szpitalach powiatowych. Oto krótka fotorelacja z wydarzenia, którego partnerem instytucjonalnym był Związek i którego kontynuacją będzie Śląski Dzień Zdrowia (10 marca).

Tuż po sesji plenarnej, w czwartek 8 marca o godz. 12 w sali wystawienniczej Centrum Zdrowia w Mikołowie przeniosło się na daleką Północ. Ten wyjątkowy panel był bowiem okazją do przedstawienia współpracy, jaką placówka z Mikołowa nawiązała z uczestnikami 40. jubileuszowej Wyprawy Polarnej, świadcząc opiekę telemedyczną na załogą Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie. Panel pt. „Centrum Zdrowia w Mikołowie na dalekiej północy ze wsparciem medycznym 40. Wyprawy Polarnej – połączenie satelitarne z pracownikami naukowymi 40. Wyprawy Polarnej Hornsund 2017/2018” poprowadzili Władysław Perchaluk, prezes Centrum Zdrowia w Mikołowie i dr. n. med. Jacek Czapla, dyrektor ds. medycznych mikołowskiej placówki.

W tym samym czasie w panelu „E-zdrowie – pacjent, gabinet, szpital, region, kraj” uczestniczyła dr n. med. Maria Janusz, prezes Szpitala Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach.

Równolegle, o marketingu medycznym debatował Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Związku.

O godz. 14.15 dr Jacek Czapla wziął udział w panelu „Telemedycyna: moda czy potrzeba”.

Dwie godziny później odbył się panel „Polacy – lekomaniacy?” z udziałem dr. hab. Andrzeja Madeja, kierownika Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Zakonu Bonifratrów w Katowicach – panel zakończył 1. dzień Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

W piątek, 9 marca w panelu „Reforma ochrony zdrowia – perspektywa szpitala” dr. Józefa Kurka zastąpił dr Jacek Czapla.

W tym samym czasie, w sali obok o podstawowej opiece zdrowotnej i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej – w latach 2018-2020 debatował Mariusz Wołosz, wiceprezes ZSzPWŚ.

Dwie godziny później prezes Wołosz w towarzystwie m.in. Barbary Szubert, dyrektora SPZOZ w Lublińcu rozmawiali o inwestycjach w lecznictwie szpitalnym.

Z kolei w panelu poświęconym nowym wyzwaniom w chirurgii, Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego reprezentował dr Józef Kurek.

III Kongres Wyzwań zdrowotnych zakończyła dyskusja moderowana przez prezesa ZSzPWŚ – „Szpital powiatowy w systemie ochrony zdrowia”.