PODSUMOWANIE KONFERENCJI "OCHRONA ZDROWIA Z PERSPEKTYWY POWIATOWEJ"

24.11.2022

Za nami konferencja "Ochrona zdrowia z perspektywy powiatowej", której partnerem był Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, a organizatorami – Zespół Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach i miasto Świętochłowice.

W debatach wzięli udział przedstawiciele Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego oraz samorządowcy z całego regionu. Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń oraz dyskusji na tematy związane z finansowaniem i problemami szpitali powiatowych, jak również rolą samorządu powiatowego w organizacji i finansowaniu ochrony zdrowia. Władysław Perchaluk, prezes Związku przedstawił na początku aktualną sytuację placówek zrzeszonych w Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego. Anita Przytocka, prezes Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach dodała: – Dzisiejsza konferencja może rozpocząć cykl takich spotkań. Pokazuje ona, że warto wspólnie zastanawiać się nad rozwiązaniami i wymieniać się doświadczeniami. Przy takim poparciu jednostek samorządu i środowiska medycznego widać, że ta dyskusja była potrzebna.

W pierwszym panelu „Rola samorządu powiatowego w organizacji i finansowaniu ochrony zdrowia” wzięli udział samorządowcy z Będzina, Bytomia, Kochanowic, Mysłowic, Pszczyny, Rudy Śląskiej, Świętochłowic oraz powiatów – pszczyńskiego i tarnogórskiego. Paneliści zwracali uwagę na niedoszacowanie wycen usług medycznych oraz pozostawienie szpitali samym sobie. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że placówkom potrzebna jest nieodzowna pomoc ministerstwa. Po pierwszej części spotkania samorządowcy z całego regionu podpisali list otwarty do Ministra Zdrowia, w którym apelują o pilne działanie i wdrożenie rozwiązań poprawiających kondycję finansową szpitali powiatowych.

W panelu „Finansowanie i problemy szpitali powiatowych” eksperci rozmawiali o wpływie rzeczywistości covidowej i pocovidowej na obecny stan szpitali oraz o skutkach szeroko rozumianej sytuacji kadry medycznej, w tym o wzroście wynagrodzeń. Panelistami byli zarządzający placówkami zrzeszonymi w ZSzPWŚ: Marek Augustyn, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lublińcu; Aneta Kawka, prezes Szpitala Miejskiego w Sosnowcu; Grzegorz Nowak, dyrektor Szpitala nr 2 im. Tadeusza Boczonia w Mysłowicach; Anita Przytocka, prezes Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach oraz Krzysztof Zaczek, wiceprezes Związku i prezes Szpitala Murcki w Katowicach.

W debacie zabrał głos wiceprezes Krzysztof Zaczek: – Rola dyrektora szpitala powiatowego jest bardzo trudna. Chociażby dlatego, że z jednej strony chcemy być dobrym zarządcą, który robi podsumowanie i rachunek, który się zgadza. Z drugiej jednak strony nie możemy przeorganizować oddziału czy zmienić struktury szpitala bez decyzji i opinii organów, władz, instytucji finansujących. A niejednokrotnie jesteśmy pod ścianą.

Według rozmówców szpitale powiatowe, do których pacjent trafia na początku, borykają się największymi problemami systemowymi z powodu niedoszacowania usług. Grzegorz Nowak, dyrektor mysłowickiej placówki podkreślił: – Wycena działalności takich placówek jest na tyle zaniżona, że nikt nie chce podejmować się świadczenia tego typu usług zdrowotnych. Zaczyna nam brakować wsparcia. Ministerstwo powinno wysłuchać naszego głosu. Celem jednostek publicznych nie jest zarabianie. Mamy realizować misję. Mamy leczyć. Ale ktoś w efekcie musi za to zapłacić.

Konferencja pokazała, że proponowane rozwiązania systemowe są niewystarczające, a pomysły na przetrwanie placówek szpitalnych w gminach wyczerpują się i konieczne będzie wprowadzenie skutecznych modeli rozwiązań ze strony ministerstwa.

Treść listu otwartego do Ministra Zdrowia dostępna jest TUTAJ.