Podsumowanie pierwszego dnia VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych

09.03.2023

Za nami pierwszy dzień VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Na liście prelegentów znalazł się m.in. dr Adam Niedzielski, minister zdrowia. Wśród panelistów znaleźli się także członkowie zarządu Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego – Władysław Perchaluk, Krzysztof Zaczek i Jerzy Szafranowicz.

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski zapowiedział podczas sesji inaugurującej wdrożenie trzech filarów reformy ochrony zdrowia: finansowego, personalnego oraz jakościowego – Bez finansów, bez personelu, bez jakości mielibyśmy do czynienia z pewnego rodzaju wegetacją. Reformy wymagają środków, wymagają ludzi, wymagają jakości i my te trzy fundamentalne ramy, które pozwalają optymalizować system gwarantujemy – obiecywał Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia podkreślał, że filarami tych reform jest coroczny wzrost finansowania ochrony zdrowia, coroczny wzrost minimalnych pensji oraz jakość usług, którą ma zapewnić wdrażana właśnie ustawa o jakości.

Po sesji otwarcia rozpoczął się szereg debat.

Władysław Perchaluk, prezes Związku wziął udział w panelu "System ordynatorski to przeszłość?", który poświęcony był sposobom na efektywniejsze zarządzanie pracą zespołów szpitalnych i potencjale, jaki wynika ze współpracy pomiędzy zawodami medycznymi.

Wiceprezes Związku i prezes Szpitala Murcki w Katowicach, Krzysztof Zaczek wziął udział w debacie "Jakość zarządzania placówkami medycznymi". W trakcie panelu rozmawiano o roli dyrektorów ds. medycznych i lekarzy menadżerów w podmiotach leczniczych oraz konieczności przeprowadzenia reformy szpitali.

O wycenach świadczeń w kontekście wzrost kosztów funkcjonowania szpitali i najlepszych praktykach zarządzania szpitalem rozmawiano w trakcie panelu “Najważniejsze wyzwania menadżerów placówek medycznych". Jednym z prelegentów panelu był Jerzy Szafranowicz, wiceprezes zarządu Związku i dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Już jutro drugi dzień Kongresu i spotkanie Komisji Zdrowia Senatu RP poświęcone radykalnemu zwiększeniu dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych z udziałem prezesa Związku, Władysława Perchaluka.

Przeczytaj więcej o Kongresie Wyzwań Zdrowotnych