PODWYŻKOWY IMPAS W SZPITALACH

30.08.2022

Szpitale w sieci otrzymały w lipcu nadwyżkę wynikającą ze wzrostu wyceny świadczeń, dlatego w pierwszych miesiącach wystarczy pieniędzy na podwyżki. Mimo to, placówki zgłaszają, że już w październiku pogłębią się problemy związane z finansowaniem wyższych wynagrodzeń minimalnych oraz napędzanych inflacją kosztów. Władysław Perchaluk, prezes Związku w rozmowie z portalem Prawo.pl mówi o możliwych scenariuszach.

Prezes Perchaluk zaznacza w rozmowie z portalem Prawo.pl, że na razie otrzymał sygnały z dwóch szpitali na Śląsku, które prawdopodobnie w przyszłym miesiącu ogłoszą upadłość: – Pacjent będzie miał pretensje do lekarzy, personelu, a piłka jest po stronie Ministerstwa Zdrowia. Dodaje również, że problemem jest nie tylko ustawa podnosząca płace minimalne pracowników w ochronie zdrowia, ale także inflacja. Podkreśla, że koniec września i początek października to kluczowy moment. Mogą pojawić się problemy z wypłatą należności dostawcom leków, środków opatrunkowych oraz za usługi jak utrzymanie higieny szpitala i żywienie.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.