Pomieszczenia dla pododdziału udarowego w pszczyńskim Szpitalu Joannitas gotowe

04.04.2024

Trwają starania, by kadra w pszczyńskim Szpitalu Joannitas mogła udzielać profesjonalnej pomocy pacjentom udarowym. Pomieszczenia, w których będzie mógł działać pododdział udarowy zostały oddane do użytku. Narodowy Fundusz Zdrowia w Katowicach ogłosił konkurs w zakresie neurologii specjalistycznej na obszarze powiatu pszczyńskiego. Barbara Bandoła, starosta pszczyńska informuje, że jeżeli oferta spółki prowadzącej szpital zostanie przyjęta, od maja ruszy pododdział udarowy.

W poniedziałek 25 marca prezes Szpitala Joannitas, Katarzyna Michalik zaprezentowała samorządowcom gotowe pomieszczenia przygotowane dla pododdziału udarowego. Zadanie zostało zrealizowane ze środków szpitala, samorządu powiatowego i samorządów gminnych. Zakupiono nowoczesny sprzęt, m.in. kardiomonitory, pompy infuzyjne i stanowiska intensywnego nadzoru, wielofunkcyjne łóżka elektryczne i materace przeciwodleżynowe.

– Dla skuteczności leczenia udaru mózgu kluczowy jest czas upływający od wystąpienia objawów do podjęcia terapii. W ciągu 4,5 godziny można uratować zdrowie, a nawet życie. Dlatego tak bardzo zależy nam, aby w naszym Szpitalu móc udzielać profesjonalnej pomocy pacjentom udarowym. Obecnie pacjentów z udarami trzeba transportować do miejsc bardziej oddalonych, co znacznie zmniejsza ich szanse na wyleczenie i samodzielne funkcjonowanie – mówi Katarzyna Michalik, prezes Szpitala Joannitas w Pszczynie i dodaje, że obecnie na Oddziale neurologicznym jest 18 łóżek, a na pododdziale udarowym przygotowano 16 kolejnych. Docelowo oddział będzie mógł jednocześnie pomagać 34 pacjentom.

Źródło: Powiat pszczyński.