POTRZEBNA RZETELNA WYCENA ŚWIADCZEŃ

21.03.2023

Płace pracownicze w szpitalach powiatowych stanowią nawet 85 proc. budżetu. W lipcu placówki będą musiały wprowadzić kolejne ustawowe podwyżki wynagrodzeń. Władysław Perchaluk, prezes Związku w rozmowie z Pulsem Medycyny podkreśla, że bez istotnej poprawy wyceny świadczeń, podmiotom nie wystarczy środków na ich wypłacenie.

Prezes Perchaluk zwraca uwagę, że procedury świadczone przez szpitale powiatowe w większości nie należą do najwyżej wycenianych, dlatego podmioty te nieustannie zmagają się narastającym problemem nierentowności świadczeń medycznych i wzrastającym zadłużeniem. W jego ocenie, bez istotnej poprawy wyceny świadczeń, szpitalom nie wystarczy środków na wypłacenie kolejnych podwyżek wymuszonych ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych: – Aktualne dane zbierane przez AOTMiT nie uwzględniają inflacji. To rodzi ryzyko, że dalej mogą nie być odpowiednio doszacowane (...) Bez tego nasze szpitale będą się dalej zadłużać, a mamy już takie, które za zeszły rok są na 15-milionowym minusie.

Przeczytaj więcej: Puls Medycyny.