Przesunięcie finansowania zadań z budżetu państwa do NFZ

19.10.2022

W poniedziałek, 17 października odbyło się kolejne posiedzenie senackiej Komisji Zdrowia. Głównym tematem spotkania było proponowane przesunięcie finansowania zadań z budżetu państwa do NFZ. Pomysł skomentował Wojciech Konieczny, wiceprzewodniczący komisji, senator i dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie.

Projektowana regulacja przewiduje, że niektóre świadczenia zdrowotne będą finansowane już nie przez budżet państwa, ale ze składek na NFZ, które płacą obywatele. Portal samorządowy cytuje Wojciecha Koniecznego, wiceprzewodniczącego senackiej Komisji Zdrowia, senatora i dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie, który w trakcie poniedziałkowego posiedzenia odniósł się do tego pomysłu: – Zapewnialiście przecież, że takie programy jak leki dla seniorów 75 plus będą finansowane z dodatkowych środków, czyli z budżetu państwa, a nie z NFZ (...) A teraz ukradkiem wycofujecie z tego dodatkowego finansowania licząc, że NFZ pokryje nowe zadania ze zwiększonego – wskutek wzrostu płac spowodowanego inflacją – wpływu składki zdrowotnej. Senator Konieczny zaznaczył też, że planowane zmiany oznaczają "totalną klęskę dotychczasowej polityki zdrowotnej rządu".

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.

Fot. PAP/Tomasz Gzell