PRZYWILEJ LECZENIA BEZ KOLEJKI

04.10.2022

Liczba osób z przywilejem leczenia bez kolejki wciąż rośnie. Władysław Perchaluk, prezes Związku i ekspert senackiej Komisji Zdrowia w rozmowie z Gazetą Krakowską przestrzega przed dalszym poszerzaniem listy uprawnionych.

Obecnie na liście uprawnionych do leczenia bez kolejki jest 13 grup pacjentów. Niedawno dołączono do niej żołnierzy zawodowych oraz dawców krwi, którzy oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym też osocza po przejściu COVID-19. Wcześniej, chcąc otrzymać takie uprawnienie, trzeba było oddać 13 donacji w przypadku mężczyzn lub 10 donacji w przypadku kobiet. Zdaniem Władysława Perchaluka, prezesa Związku i eksperta senackiej Komisji Zdrowia zasada ta była sprawiedliwa i nie należało jej zmieniać: – Dostęp do świadczeń poza kolejnością dla następnych grup pacjentów może prowadzić do patologii, w wyniku której terminy przyjęć „zwykłych” pacjentów będą jeszcze bardziej odległe.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.