ROLA SZPITALI POWIATOWYCH W NOWEJ STRATEGII WALKI Z KORONAWIRUSEM

03.09.2020

Rząd przedstawił szczegóły strategii na walkę z koronawirusem, która m.in. dotyczy zmian w szpitalnictwie. Nowa strategia opiera się na trzech poziomach, z czego ten najbardziej podstawowy to szpitale powiatowe, gdzie będą utworzone specjalne izolatki.

Podstawowy poziom dotyczy pacjentów z rozpoznanymi objawami koronawirusa. Ci będą trafiać do szpitali powiatowych, gdzie będą mogli oczekiwać na ewentualny wynik. Ma też tam się znaleźć co najmniej jedno miejsce, w którym mogłaby zostać udzielona pomoc, w przypadku zagrożenia życia. Obecnie zostało przeznaczonych 21 obiektów na tzw. izolatoria.

Pacjenci z rozpoznanym koronawirusem, wymagający wysokospecjalistycznego leczenia mają trafiać do dziewięciu szpitali wielospecjalistycznych. Są to placówki, w których funkcjonują oddziały internistyczne, chorób zakaźnych, chirurgii ogólnej, położnictwa i neonatologii, oddział neurologiczny, oddział kardiologiczny, oddział intensywnej terapii, ale także oddział ortopedyczny. W województwie śląskim wyznaczono Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez Sp. z o.o..

Pacjenci, u których rozpoznano zakażenie koronawirusem, ale nie wymagający wysokospecjalistycznego leczenia mają trafiać do 87. szpitali zakaźnych i z oddziałami zakaźnymi, a także dotychczasowych szpitali jednoimiennych, których nie ma w gronie szpitali wielospecjalistycznych. Jak podkreślił wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska: – W nich będziemy leczyć tych pacjentów, którzy wymagają opieki typowo internistycznej, lekarza chorób zakaźnych, ale także wymagają ewentualnego podłączenia do respiratora.

Szczegóły dostępne TUTAJ.