SPŁACENIE SZPITALNYCH DŁUGÓW TO KONIECZNOŚĆ

08.05.2023

Z ostatnich danych dotyczących stanu finansów samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej wynika, że pod koniec drugiego kwartału 2022 r. łączne zobowiązania wszystkich szpitali wyniosły 17,8 mld zł. Senator Wojciech Konieczny, zastępca przewodniczącego senackiej Komisji Zdrowia i dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie w rozmowie z Menedżerem Zdrowia proponuje odważne działanie.

Wojciech Konieczny podkreśla, że spłacenie długów szpitali jest nieuniknione: – Nie ma innego rozwiązania, bez takiej pomocy zarządzający z długów nie wyjdą. (...) Z punktu widzenia pacjentów i przedstawicieli szpitali najlepsze wydaje się, aby to stało się czym prędzej. Natomiast z perspektywy ekonomistów oddłużenie szpitali byłoby dobre w przypadku, kiedy zapewniłoby się finansowanie na takim poziomie, aby podmioty już się nie zadłużały – twierdzę jednak, że nawet bez tego oddłużenie byłoby dobrym rozwiązaniem – duże kwoty pieniędzy zamiast na spłatę odsetek kredytów przeznaczane byłyby na leczenie i inwestycje.

Przeczytaj więcej: Menedżer Zdrowia.