SPÓR O UJAWNIANIE WYSOKOŚCI PENSJI PRACOWNIKÓW SZPITALI

11.05.2022

Prace nad ustawą, która od lipca wprowadza nowy minimalny poziom wynagrodzenia w ochronie zdrowia powoli dobiegają końca. Tymczasem rozgorzał spór o ujawnianie wysokości pensji pracowników szpitali. Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego wysłał w tej sprawie pismo do resortu finansów.

Od 1 lipca obowiązywać mają zmienione przepisy ustawy o finansach publicznych, które zaniepokoiły m.in. zarządzających lecznicami. Jak wynika z informacji Dziennika Gazety Prawnej, pieniądze na tegoroczne podwyżki dla medyków będą wyodrębnione ze szpitalnych budżetów. Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego wysłał w tej sprawie pismo do resortu finansów. Alarmuje w nim, że nowe przepisy zobowiązują placówki do ujawnienia informacji nie tylko o wysokości wynagrodzeń pracowników oraz współpracowników zatrudnionych na kontraktach, ale także o umowach o udzielanie odpłatnych świadczeń z pacjentami (w tym o ich przedmiocie, czyli badaniach, procedurach itp.). Dyrektorzy wskazują, że przepisy nie zawierają przy tym jakichkolwiek wskazówek dotyczących tego, jak rozstrzygać konflikt pomiędzy tym obowiązkiem a ochroną danych osobowych czy tajemnicą lekarską oraz prawem pacjenta do prywatności.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.