SPOTKANIE W MINISTERSTWIE ZDROWIA

01.03.2024

W piątek, 1 marca przedstawiciele Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego spotkali się z Wojciechem Koniecznym, wiceministrem zdrowia, aby przedstawić problemy placówek zrzeszonych w organizacji.

W spotkaniu z wiceministrem Koniecznym wzięli udział Sebastian Grabowski, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach, Krzysztof Zaczek, wiceprezes Związku i prezes katowickiego Szpitala Murcki, Grzegorz Nowak, dyrektor Szpitala nr 2 im. dr. Tadeusza Boczonia w Mysłowicach oraz Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Głównym tematem spotkania była trudna sytuacja finansowa szpitali powiatowych w województwie śląskim. Dyrektorzy zaznaczyli, że wśród głównych czynników, które ograniczają prawidłowe funckjonowanie placówek są: niedofinansowanie, niedoszacowanie wycen procedur medycznych, wysoki poziom kosztów wynagrodzeń, istotne braki kadrowe oraz zmieniające się przepisy, w tym w szczególności regulacje płacowe. Dodatkowo, wpływ na sytuację ekonomiczną szpitali mają wysokie koszty usług zewnętrznych, leków, materiałów medycznych, energii elektrycznej, gazu i innych mediów.