SZPITALE POWIATOWE NIE PRZETRWAJĄ BEZ WSPARCIA

03.11.2022

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia i inflacja pogrążają finansowo szpitale powiatowe. Władysław Perchaluk, prezes Związku w rozmowie z Pulsem Medycyny mówi, że części z nich grozi zapaść.

Dodatkowe środki dla szpitali powiatowych w ramach tzw. wyrównania do 16 proc. nie poprawiły sytuacji tych placówek. Władysław Perchaluk, prezes Związku w rozmowie z Pulsem Medycyny podkreśla, że część lecznic nie przetrwa bez wsparcia: – Jeżeli szpitale powiatowe nie będą miały wsparcia, to będą miały problemy z realizacją swoich zadań. Część szpitali podpisała porozumienia, na mocy których otrzymała pewne zwiększenie finansowania. Ale te środki nie pokryły nawet wszystkich ustawowych podwyżek wynagrodzeń. Mamy zaś sygnały, że Państwowa Inspekcja Pracy już kontroluje kwestie związane z ich realizacją. Dodatkowo po kieszeni szpitale bije inflacja. Brak środków w budżetach szpitali koniec końców odbija się na dostępności świadczeń.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.