Szpitale powiatowe pod presją finansową. NFZ nie zwraca pełnych kosztów operacji
Marta Nowacka, prezeska ZSzPWŚ i Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich oraz Krzysztof Zaczek, wiceprezes ZSzPWŚ i Szpitala Murcki w Katowicach w rozmowie z TVP3 Katowice poruszyli kwestię finansowania nadwykonań w zakresie endoprotezoplastyki. Szpitale powiatowe, mimo konieczności przeprowadzania operacji ratujących zdrowie pacjentów, nie otrzymują pełnego zwrotu poniesionych kosztów.
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że pokryje jedynie 70% kosztów wykonanych świadczeń. Oznacza to, że placówki, które wykonały więcej operacji, niż wynikało z zakontraktowanych limitów, musiały pokryć część wydatków z własnych środków.
– Zostanie nam to zapłacone w kwocie 70 procent, więc na pewno będziemy w 2025 roku szacować, czy takie przyspieszanie zabiegów będzie korzystne dla szpitala – podkreśliła prezeska Marta Nowacka.
Dla Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich oznacza to stratę 390 tysięcy złotych. W Szpitalu Murcki dodatkowe koszty wyniosły 1,1 mln zł, z czego NFZ zwróci 800 tysięcy.
Niepewność w zakresie finansowania świadczeń wpływa również na długość kolejek do operacji. W Szpitalu Murcki wynoszą one już trzy lata. – Żeby nie narażać placówki na niepokryte koszty, kolejka oczekujących będzie się wydłużać – zauważył Krzysztof Zaczek, prezes Szpitala Murcki i wiceprezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.
Zobacz cały materiał: TVP3 Katowice.